ده سوال و جواب درباره استفاده از بورت آزمایشگاهی

HomeBlogدسته‌بندی نشدهده سوال و جواب درباره استفاده ...

سوالات متداول استفاده از بورت آزمایشگاهی

فهرست مطالب

روش روغن کاری برای استفاده از بورت اسیدی به چه صورت است؟

پاسخ: بعد از برداشتن پیستون، ابتدا از یک تکه کاغذ یا پارچه برای تمیز کردن دیواره داخلی پیستون و خشک کردن بوش استفاده کنید. سپس با انگشت خود مقدار کمی وازلین بردارید و به دو سر انتهایی پیستون بزنید. اگر وازلین را در دو طرف سوراخ پیستون بزنید، باعث مسدود شدن آن می شوید. بعد از روغن کاری، پیستون را در بوش قرار دهید. چندین مرتبه آن را در همان جهت بچرخانید تا وازلین به طور مساوی شفاف شود. در مرحله آخر برای جلوگیری از لیز خوردن بهتر است با استفاده از باند پلاستیکی پیستون را در بوش ثابت نگه دارید.

 

نحوه آزمایش و تست برای استفاده از بورت اسیدی چگونه است؟

پاسخ: ابتدا پیستون را ببندید و آن را تا خط مشخصی پر از آب کنید، بعد به مدت 2 دقیقه در حالت عمودی قرار دهید. در مرحله بعد موارد زیر را بررسی کنید.

 • آیا سطح مایع روی خط مشخص شده در حال ریختن است؟
 • آیا در پایین بورت قطره آبی وجود دارد؟
 • آیا در شکاف پیستون نشتی وجود دارد؟

اگر جواب« بله » بود، پس پیستون را بچرخانید و آن را در دمای 180 درجه به مدت 2 دقیقه رها کنید. بعد از مدت زمان مشخص شده، به پیستون سر بزنید. اگر نشتی آب همچنان وجود داشت، لازم است روش روغن کاری دوباره تکرار شود.

 

 

نحوه آزمایش و استفاده از بورت اولیه

پاسخ: پیستون را تا خط مشخص شده پر از آب مقطر کنید و به مدت 2 دقیقه آن را در حالت عمودی قرار دهید. اگر:

 • سطح مایع از خط مشخص شده پایین تر آمد.
 • آب از سر پیستون چکه می کند.
 • نشتی وجود دارد.

از مهره های شیشه ای در لوله استفاده کنید. مهره هایی با اندازه مناسب انتخاب کنید و مجددا آزمایش را تکرار کنید. مهره های شیشه ای کوچک اند و احتمال نشتی آنها زیاد است. به همین علت کار کردن با آنها سخت است.

 

نحوه وارد کردن محلول برای استفاده از بورت اسیدی به چه شکل است؟

پاسخ: قبل از بارگیری، محلول موجود در داخل بطری را به خوبی تکان دهید تا اگر آب بر روی دیوار قوطی باقی مانده باشد، با محلول ترکیب شود. رطوبت باقی مانده در بورت باید به طور کامل از بین برود و مطمئن شد که غلظت محلول تغییری نخواهد داشت. برای اطمینان توصیه می شود بورت حاوی محلول را 2 الی 3 مرتبه بشویید. در مرحله اول حدود 10 میلی لیتر ( حدود 3/1 ) از محلول را آزاد کنید. در مرحله دوم برای شست نوک بورت از دهانه پایینی شروع کنید. البته برای اینکه محلول با دیواره داخلی لوله تماس نداشته باشد، پیستون را در قسمت بالا بورت ببندید و به آرامی بچرخانید. در مرحله آخر محلول را به طور کامل خارج کنید.

هشدار: برای جلوگیری از هجوم چربی پیستون به داخل لوله، از باز کردن آن خودداری کنید.

مراحل شستشو را 2 الی 3 بار تکرار کنید تا عدد بارگذاری «0» شود.

 

از روشی برای از بین بردن حباب در هنگام استفاده از بورت اولیه استفاده کنیم؟

پاسخ: برای از بین بردن حباب در هنگام استفاده از بورت اولیه، انجام مراحل زیر ضروری است.

 • لوله را به سمت بالا خم کنید.
 • مهره های شیشه ای تحت فشار قرار می گیرد.
 • محلول از سر آن به بیرون می ریزد.
 • حباب ها خارج می شوند.

در زمان استفاده از بورت اولیه معمولا حباب ها در مهره های شیشه ای پنهان می شوند. پس بررسی وجود حباب، باید مدتی صبر کنید و سطح مایع را روی 0.00 میلی لیتر تنظیم کنید.

 

روش صحیح تیتراسیون چگونه است؟

پاسخ: در هنگام تیتراسیون، حدود 2-1 سانتی متر از نوک بورت باید در دهانه لیوان آزمایشگاهی وارد شود. میزان تیتراسیون نباید سریع باشد و برای هر ثانیه حدود 4-3 قطره مناسب است. هنگامی که جریان تیتراسیون در حال انجام است، بورت را تکان دهید و دایره را به همان جهت بچرخانید. البته دایره را بدون هیچ لرزشی به جلو و عقب جابجا کنید تا محلول نریزد. زمانی که محلول به نقطه انتهایی رسید، حدود 1 یا نیم قطره اضافه کنید. در مرحله بعد محلول را با استفاده از بطری به سمت پایین هدایت کرده تا در بالون مخروطی فرود آید. حالا بالون را تکان دهید تا از رسیدن محلول به نقطه پایان مطمئن شوید.

 

چگونه عدد بورت را بخوانیم؟

 • بعد از تزریق یا آزاد کردن محلول، حدود 30 ثانیه الی 1 دقیقه صبر کنید. (شامل تمامی مراحل می شود.)
 • نحوه قرار گیری و استفاده از بورت باید به صورت عمودی باشد و با دو انگشت قسمت بالایی آن را نگه دارید.
 • نقطه انتها برای محلول های روشن و بی رنگ همان پایین ترین لبه است. برای محلول های رنگی نیز بالاترین نقطه ای که دو طرف مایع قطع می شود، است.

 

نکات استفاده از بورت کدامند؟

پاسخ:

 1. بعد از استفاده، محلول باقی مانده را در لوله ریخته و آن را با آب بشویید. در قسمت بالا آب مقطر اضافه کنید و برای پوشاندن آن از یک لوله آزمایش بزرگتر استفاده کنید.
 2. اگر استفاده از بورت اسیدی را برای مدتی قطع کرده اید، بهتر است قسمت پیستون با کاغذ پر شود. اگر این نکته رعایت نشود، امکان باز کردن پلاگین سخت تر می شود. اگر از بورت قلیایی برای مدتی استفاده نمی کنید، باید از برق کشیده شود و مقداری پودر تالک نیز ذخیره شود.

 

انواع بورت کدامند؟

پاسخ: بورت ها بر اساس حجم به سه نوع ثابت، نیمه میکرو و میکرو و بسته به نوع ساختار به معمولی و اتوماتیک تقسیم می شوند.

 

اگر بورت دچار انسداد چربی شد، چه باید کرد؟

پاسخ: اگر برای استفاده از بورت در سوراخ پیستون چربی وجود دارد، می توانید با استفاده از یک سیم سبک آن را به آرامی خارج کنید. اگر سر انتهایی لوله مسدود شده باشد، ابتدا لوله را پر از آب کنید. در مرحله نوک لوله را درون آب داغ قرار دهید تا چربی ذوب شود و پیستون را به سرعت باز کنید و آن را با آب بشویید.

سوالات متداول استفاده از بورت آزمایشگاهی