کاغذ صافی

کاغذ صافی چیست؟

کاغذ صافی چیست؟ - کاربرد های کاغذصافی

کاغذ صافی،یک کاغذ نیمه تراوا(نیمه نفوذ پذیر) است که بصورت عمودی در مسیر یک شارّه قرار گرفته و در برابر عبور مایع یا هوا سد ایجاد میکند و در نتیجه سبب غربال شدن شارّه میشود. از کاغذ صافی برای جداسازی مواد جامد از مایعات(مثلا جداسازی شن و ماسه از آب) یا از هوا استفاده میشود.به طور کلی کاغذ صافی،تکه کاغذی ساخته شده از الیاف سلولزی است که به هیدروکلریک اسید یا هیدرو فلوئوریک اسید آغشته شده است.اگر کاغذ صافی را بسوزانید مقدار بسیارکمی خاکستر (کمتر از ۰۰۰۱/۰ گرم ) باقی میماند.

ویژگی های عمده کاغذ صافی

کاغذ صافی دارای ویژگی های مختلفی میباشد. همانطور که گفتیم، کاغذ صافی، یک کاغذ نیمه تراوا (نیمه نفوذ پذیر) است. مهمترین ویژگی های کاغذ صافی عبارتند از:توانایی ترشوندگی(wet strength)،تخلخل(porosity)،توانایی احتباس ذرات(particle retention)،دبی حجمی(volumetric flow rate)،سازگاری،کارایی و ظرفیت.

دو مکانیزم برای انجام عمل فیلتراسیون با کاغذ وجود دارد:فیلتراسیون حجمی و فیلتراسیون سطحی.در روش فیلتراسون حجمی،ذرات در بدنه کاغذ صافی به دام  می افتند و در  فیلتراسیون سطحی،ذرات،روی سطح کاغذ صافی به دام می افتند.

کاغذ صافی چگونه تولید می شود؟

با خمیر کاغذ های مختلفی میتوان کاغذ صافی تولید کرد.این خمیر کاغذ میتواند از از چوب نرم،چوب سخت،الیاف معدنی و .. باشد.برای کاغذ صافی های با کیفیت بالا،پالپ حلّال و الیاف در هم تابیده شده(mercerize) استفاده میشود.اغلب کاغذ صافی ها،در ماشین های کاغذ  کوچک ساخته میشوند که اندازه این ماشین ها برای کاغذ صافی های آزمایشگاهی،ممکن است به عرض ۵۰ سانتیمتر باشد.

انواع کاغذ صافی

کاغذ صافی های آزمایشگاهی و صنعتی، فیلتر هوا، صافی قهوه و فیلتر های سوخت، پرکاربرد ترین انواع کاغذ صافی هستند.

فیلتر های هوا

حتما این نوع از کاغذ صافی ها را در خودرو دیده اید.وظیفه ی کاغذ های صافی در خودرو ها،تصفیه هوایی است که برای احتراق به درون سیلندر ها رانده میشود.کاغذ صافی که برای این کار استفاده میشود،باید بسیار متخلخل باشد و وزنی بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ گرم در متر مربع داشته باشد.به طور معمول برای ساخت کاغذ صافی با این ویژگی ها،از پالپ فیبر(fibrous pulp) استفاده میشود و در نهایت سطح کاغذ صافی را به مواد مقاوم در برابر رطوبت آغشته میکنند تا عمر آن افزایش یابد.

کاغذ صافی قهوه

فیلتر های قهوه از کاغذ کرپ با وزن حدود ۱۰۰ گرم بر متر مربع ساخته میشوند.کاغذ کرپ، باعث میشود که قهوه،آزادانه بین کاغذ صافی و قیف فیلتر،جریان یابد.مواد خام این نوع کاغذ صافی،اغلب فیبر چوب است.فیلتر های قهوه در اشکال و اندازه های مختلف ساخته میشوند تا در موقعیت های گوناگون،کارایی لازم را داشته باشند.

انواع کاغذ صافی: کاغذ صافی قهوه

انواع کاغذ صافی: کاغذ صافی برگه ای برای چای و قهوه

کاغذ صافی صنعتی

کاغذ صافی ها، مصرف زیادی در صنایع مختلف (بخصوص صنایع غذایی و دارویی و آرایشی بهداشتی) دارند. اغلب از کاغذ صافی ها رولی (کاغذ ورقه ای) در صنعت استفاده می‌شود.

انواع کاغذ صافی: کاغذ صافی با مصرف صنعتی

انواع کاغذ صافی: Depth filter sheets

انواع کاغذ صافی: کاغذ صافی مخصوص روغن آشپزی

کاغذ فیلتر سوخت

کاغذ مورد استفاده برای فیلتر سوخت،یک کاغذ کرپ با تخلخل کنترل شده است . خمیر اولیه  این نوع کاغذ صافی،مخلوطی از چوب های فشرده و چوب های نرم است که وزن ۵۰ تا ۸۰ گرم در متر مربع دارد

کاغذ صافی آزمایشگاهی

کاغذ صافی در آزمایشگاه ها بصورت گسترده ای در زمینه های مختلف زیست شناسی و شیمی کاربرد دارد.نوع کاغذ صافی مورد استفاده ،بسته به نوع عملیات و نوع مواد شیمیایی،متغیر است.

انواع کاغذ صافی: کاغذ صافی آزمایشگاهی

 

در این مطلب، بطور کلی با کاغذ صافی آشنا شدیم. برای خرید انواع کاغذ صافی، لطفا از صفحه خرید کاغذ صافی بازدید نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *