مقالات

کاربرد پیپت در آزمایش های بیولوژی، شیمیایی و پزشکی

کاربرد پیپت

شما به عنوان یک مدیر، برای اینکه بتوانید یک آزمایشگاه را به خوبی اداره کنید باید همواره پیگیر موارد بسیاری باشید. شما منتظر نتایج عالی کارمندان و تکنسین های خود هستید، پس تجهیزات و ابزار کار مناسب را در اختیار آنها قرار دهید. در این مقاله کاربردی قصد داریم درباره انواع پیپت ها و کاربرد آنها مطالبی مفید برای شما ارائه دهیم. آشنایی با کاربرد پیپت در انواع آزمایش ها، می‌تواند اطلاعات زیادی درباره این وسیله آزمایشگاهی به شما بدهد.

پیپت چیست؟

پیپت یا قطره چکان شیمیایی ابزاری است برای انتقال حجم مایعاتی که اندازه گیری شده اند و غالبا به عنوان توزیع کننده مایعات شناخته می شود. برای خارج و آزاد شدن مایعات در بالای محفظه نگهدارنده مایعات، بسیاری از پیپت ها خلاء کنترل شده ای وجود دارد.

پیپ ها در انواع مختلفی ساخته و تولید می شوند تا برای اهداف مختلف مناسب باشند. میزان دقت این ابزار آزمایشگاهی بسته به سبک آن متفاوت است.

در آزمایشگاه ها انواع و اقسام پیپت ها وجود دارد که هر کدام برای کاربرد ها و اهداف خاصی استفاده می شوند. کاربر عزیزی که قصد خرید پیپت دارید، در اولین قدم لازم است درباره انواع مختلف پیپت ها و آنچه که سبب متمایز شدن آنها می شود، اطلاعاتی کسب کنید. معمولا خریداران تمایل به خرید پیپت هایی دارند که با کاربردها و وظایف خود مطابقت داشته باشند. پس به کاربرد پیپت ها در آزمایش های مختلف، توجه ویژه ای داشته باشید.

از مزیت های استفاده از پیپت می توان به جلوگیری از بروز خطا، بهبود میزان بهره وری، صرفه جویی در هزینه و اراده اطلاعات قابل اطمینان اشاره کرد. معمولا تکنسین های آزمایشگاه نسبت به ابزار کاربردی و تجهیزات بسیار حساس هستند.

ما در این مقاله لیستی از انواع پیپت های رایج برای شما ارائه داده ای داده ایم تا به کمک آنها بتوانید انتخابی موثر و عالی برای خرید پیپت مورد نیاز خود داشته باشید. به طور کلی دو نوع پیپت وجود دارند که عبارتند از: پیپت میکرو و پیپت Positive displacement. در ساختار هر کدام از این پیپت ها یک پیستون متحرک در سیلندر تعبیه شده است.

انواع پیپت و کاربرد آن ها

میکرو پیپت

ساده ترین کاربرد پیپت های میکرو در استفاده های عمومی و محلول های آبی است. در این نوع ابزار آزمایشگاهی بین پیستون و مایع، هوا وجود دارد.

انواع میکرو پیپت عبارتند از:

  • قابل تنظیم یا ثابت
  • حجمی
  • تک کانال یا چند کانال
  • نوک مخروطی (نوک استوانه ای)
  • استاندارد یا قفل دار
  • دستی یا الکترونیکی
  • سازنده

تولیدکنندگان پیپت های میکرو توصیه می کنند که کالیبراسیون پیپت ها را به صورت دوره ای (حداقل هر شش ماه) بررسی کنید. البته این بررسی باید دور از توجه به سازنده یا قیمت آن باشد. تنظیم کالیبراسیون در یک سیستم می تواند کیفیت آن را تضمین کرده و به شما اطمینان دهد که توزیع موثری رخ خواهد داد.

پیپت Positive displacement

از این نوع ابزار آزمایشگاهی برای مایعاتی استفاده می کنند که بسیار چسبناک و فرار هستند و برای جلوگیری از بروز هرگونه آلودگی تنها حجم کمی از مایعات مورد آزمایش و توزیع قرار می گیرند. در پییت Positive displacement معمولا مایعات با پیستون در تماس بوده و نوک یکبار مصرف آن یک میکروسیرینژ با یک پیستون است که مایعات را مستقیما جابه جا می کنند.

پیپت حجمی

پیپت های حجمی این اجازه را به کاربران می دهند تا حجم محلول ها را بسیار دقیق اندازه گیری کنند. ساختار این نوع ابزار آزمایشگاهی در یک قسمتی باریک و بلند، حباب بزرگ و درجه خلاصه می شود. معمولی ترین حجم کاربردی برای این نوع پیپت عبارت است از 10، 25 و 50 میکرولیتر !

بیشترین کاربرد پیپت های حجمی در ساخت محلول های آزمایشگاهی است.

پیپت مدرج

ساختار این نوع ابزار آزمایشگاهی در لوله ای بلند و سر مدرج (مانند استوانه مدرج یا بورت) خلاصه می شود و مقیاسی دارند که به واحد های یک و 10/10 میلی لیتری تقسیم می شود. معمولی ترین حجم کاربردی برای این نوع پیپت عبارت است از5، 10، 25 و 50 میکرولیتر !

 

  • برای کشیدن مایعات در آزمایش های بیولوژی و شیمی از دهان استفاده می شود و با برداشتن انگشت اشاره از دهانه خلاء، مایع خارج می شود. برای جلوگیری از ورود مواد مضر به دهان از پروانه های (دستی و الکتریکی) استفاده می شود.
  • از دقت کمتری نسبت به پیپت های حجمی برخوردار است.
  • از نظر تاریخی، دقت آن با پیپت های حجمی برابر است. پیپت های مدرج با توجه به مشخصات دقت ISO و ترتیب درجه ها ساخته می شوند. پیپت های درجه A نسبت به پیپت های درجه B دقیق تر هستند.

 

پیپت پاستور

این نوع پیپت ساختاری پلاستیکی یا شیشه ای دارد که برای انتقال و توزیع مایعات کم حجم استفاده می شوند. اما هیچ حجم خاصی مدرج یا کالیبره نشده و حباب آن بیرون از بدنه است. نام دیگر آن عبارت است از: پیپت قطره چکان شیمیایی !

برای آشنایی بیشتر و خرید پیپت پاستور شیشه ای، میتوانید صفحه ی پیپت پاستور شیشه ای را مشاهده نمایید.

پیپت انتقالی

نام دیگر آن پیپت برال بوده و ساختاری شبیه به پیپت پاستور دارند. از یک تکه پلاستیک ساخته می شود و از حباب آن به عنوان محفظه نگهدارنده مایعات استفاده می شود.

 

پیپت تخصصی

این نوع ابزار برای تامین نیاز های خاصی تولید می شوندو موارد استفاده خاصی نیز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.