چگونه کیفیت کاغذ صافی را بسنجیم؟

HomeBlogدسته‌بندی نشدهچگونه کیفیت کاغذ صافی را بسنجی...

آزمایش تشخیص کیفیت کاغذ صافی

فهرست مطالب

کیفیت کاغذ صافی می‌تواند تاثیر زیادی بر نتایج آزمایش های شما داشته باشد. در ادامه چهار متد جهت تشخیص و خرید کاغذ صافی آزمایشگاهی با کیفیت بالا را خدمت شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید:

روش اول: متد تشخیص آب (Water Detection Method)

در این روش، ابتدا کاغذ فیلتر را بصورت صاف روی زمین یا روی میز قرار داده و مقداری آب روی آن بپاشید. هر چه مدت زمان نفوذ آب در کاغذ صافی بیشتر باشد، کاغذ صافی از کیفیت بالاتری برخوردار است. اگر آب در زمان حدود ۵ دقیقه در کاغذ نفوذ کرد، استفاده از این کاغذ صافی را توصیه نمی‌کنیم. و یا اگر نفوذ آب در کاغذ، در حدود ۳ الی ۴ ساعت به طول بیانجامد، به معنای این است که کاغذ مورد آزمایش، از خمیر چوب با کیفیت پایینی ساخته شده است. اگر می‌توان از چنین کاغذ صافی بعنوان یک فیلتر ارزان قیمت استفاده کرد، اما در جریان فیلتراسیون خلاء، بازده تولید هوای کمپرسور هوا را کاهش داده و باعث مصرف برق بیشتر می‌شود.

 

روش دوم: روش فلورسانس (Fluorescence Method)

در این روش، روشنایی فلورسانس محلول آبی حاوی فلورسین سدیم در شرایط خاص اندازه گیری می‌شود. این روشنایی، وزن گرد و غبار را منعکس می‌کند و در نتیجه، کارایی فیلتراسیون کاغذ صافی را محاسبه می‌نماید. فناوری تشخیص فلورسانس در حال حاضر فقط تعداد محدودی از کشور ها استفاده می‌شود. منبع غبار آزمایشی روش فلورسانس، گرد و غبار سدیم فلورسین است. روش آزمایش به این صورت است که ابتدا نمونه برداری قبل و بعد از انجام عملیات فیلتراسیون انجام شده و سپس، فلورسین سدیم روی کاغذ صافی نمونه برداری با آب به عنوان مبنای قضاوت ریخته می‌شود.

 

 

روش سوم: روش شعله سدیم (Sodium Flame Method)

این فناوری تشخیصی، از انگلستان سرچشمه می‌گیرد و یکی از روش های استاندارد ملی فعلی کشور چین است. در این روش، یک اسپری نمکی فاز پلی دیسپرس کلرید سدیم، روی کاغذ پاشیده می‌شود. پس از خشک شدن، ذرات ریز کریستال نمک روی سطح کاغذ فیلتر تشکیل می‌شوند. نمونه برداری قبل و بعد از این کار، از کاغذ صافی انجام می‌شود. نمونه دارای کریستال های نمک، رنگ شعله هیدروژن را آبی و روشن تر می‌کند. بر اساس میزان تغییر روشنایی شعله، می‌توان اثر فیلتر را بر روی غبار نمکی تعیین کرد.

 

 

روش چهارم: روش میست روغن (Oil Mist Method)

این تکنیک که اولین بار در آلمان به کار برده شده، از تفاوت کدورت نمونه گاز قبل و بعد از عبور از کاغذ صافی در فیلتر کردن ذرات روغن، برای تعیین کارایی فیلتر استفاده می‌کند. ممکن است در این روش، کاغذ صافی به راحتی آسیب ببیند و نتوان نتیجه ی آزمایش رو بطور دقیق محاسبه نمود.

آزمایش تشخیص کیفیت کاغذ صافی