ویژگی های کاغذ صافی : قدرت احتباس و اندازه منافذ

HomeBlogدسته‌بندی نشدهویژگی های کاغذ صافی : قدرت احت...

ویژگی های قدرت احتباس ذرات و اندازه منافذ کاغذ صافی آزمایشگاهی

فهرست مطالب

چرا برخی از تولیدکنندگان کاغذ صافی، نفوذپذیری (permeability) فیلتر را به عنوان اندازه منافذ (pore size) بیان می کنند در حالی که برخی دیگر از احتباس (retention) استفاده می کنند؟ اندازه منفذ و قدرت احتباس، از ویژگی های مهم کاغذ صافی هستند. در این مطلب قصد داریم تفاوت بین قدرت احتباس و اندازه منفذ را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

 

برای ممبران ها، تعیین و استفاده از مفهوم اندازه منفذ (pore size) ، ساده تر است. زیرا آنها شکل نسبتاً یکسانی دارند در حالی که کاغذ صافی در واقع، دارای منافذ ریز در ساختار خود نیست. برای کاغذ صافی، منظور از منافذ، مسیرهای سه بعدی مجازی در ماتریس الیاف درهم پیچیده ی تشکیل دهنده ی کاغذ هستند ، بنابراین ما نمی توانیم اندازه ی آنها را از نظر نوری اندازه گیری کنیم. البته می‌توان بر اساس رفتار جریان فیلتر، اندازه متوسط منافذ ایده آل را تخمین زد. به همین دلیل، این اندازه منفذ را، اندازه منفذ اسمی (نه مطلق) می‌گویند.

 

منظور از قدرت احتباس ذرات (retention)، ظرفیت فیلتر برای نگهداری ذرات با اندازه ی معین است. برای فهم ساده تر، بیایید شکل ذرات یا منفذ را در نظر نگیریم. برای یک ممبران، اندازه منافذ کوچکتر از اندازه ذرات، باید ذرات را حفظ کند و به آن ها اجازه ی عبور ندهد. برای کاغذ صافی، بسته به جایی که ذره در آن فرود می‌آید (محل برخورد ذره با سطح کاغذ صافی)، ممکن است این ذره، روی سطح کاغذ صافی یا در ضخامت آن نگه داشته شود یا از آن عبور کند.

تصویر ساختار کاغذ صافی در زیر میکروسکوپ

 

در واقع، یک توزیع اندازه “منافذ” با احتمال حفظ اندازه معینی از ذرات وجود دارد. علاوه بر این، با فیلتر شدن ذرات بیشتر، جریان آن کاهش می یابد (کاهش سرعت فیلتر کاغذ صافی). قدرت احتباس باید حداقل 80 درصد باشد (یعنی حداقل 80 درصد ذرات را بتواند فیلتر کند).

به طور خلاصه، اندازه منفذ، قطر ایده آل یک لوله ی خیالی است که از فیلتر عبور می کند. در حالیکه، اندازه احتباس، قطر ایده آل کوچکترین ذره ای است که توسط فیلتر مسدود شده است. اگر می‌خواهید ذرات با اندازه ی معین را فیلتر کنید، باید کاغذ صافی مناسبی جهت اینکار تهیه کنید. بنابراین هنگام خرید کاغذ صافی باید اندازه منفذ و قدرت احتباس را در نظر بگیرید. جهت مشاوره خرید کاغذ صافی، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت نمائید.

ویژگی های قدرت احتباس ذرات و اندازه منافذ کاغذ صافی آزمایشگاهی