مقالات

چگونه لوله آزمایش را حرارت دهیم؟

حرارت دادن لوله آزمایش - قراردادن لوله آزمایش روی شعله - استفاده از لوله آزمایش

زمانی که نام آزمایشگاه به گوشتان می خورد، لوله آزمایش اولین چیزی که در ذهنتان تصور می شود. لوله آزمایش به عنوان یکی از رایج ترین وسایل آزمایشگاهی شناخته می شود.

امروزه جنس بیشتر لوله های آزمایشگاهی از شیشه بوروسیلیکات است. استفاده از لوله آزمایش بورو سیلیکات در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد، اما با این وجود برای انجام آزمایش باید قوانین مخصوصی برای گرم کردن آن بکار برد.

به عنوان مثال اگر لوله های آزمایشگاهی بیش از حد مورد نیاز گرم شوند یا به طور ناگهانی از یک دما بالا به دمای پایین برسند (مانند خاموش کردن آنها در آب)، دچار شکستگی می شوند.

وجود مایعات بیش از حد در لوله آزمایشگاهی، حرارت دادن خیلی سریع و گرم نگه داشتن برای مدت طولانی به عنوان رایج ترین اشتباهات گرمایشی شناخته می شوند که منجر به خارج شدن محلول از لوله آزمایشگاهی می شوند. جوشش ناگهانی مایع سبب ایجاد حباب بخار می شود که عملکردی شبیه به پیستون گاز دارد. ( به این عمل پلغ زدن گفته می شود)

تنها راه جلوگیری از پلغ زدن به کارگیری تکنیک زیر است.

نکات ایمنی برای استفاده از لوله آزمایش

در این بخش به چند نکته و قانون ایمنی برای استفاده از لوله آزمایش آورده شده است. بکارگیری تمامی این نکات لازم است. اگر در استفاده از لوله آزمایشگاهی تازه کار هستید، بهتر است با آب ساده شروع کنید. قبل از اینکه در انجام آزمایشات شیمیایی حرفه شوید، بهتر است آب را بدون “پلغ زدن” گرم کنید.

با این وجود حرف ما به شما این است که مواد افزودنی محلول یا حل نشده تاثیر زیادی بر نحوه رفتار مایعات “پلغ زده” دارد.

از عینک ایمنی استفاده کنید

هیچ بهانه برای استفاده شما از عینک ایمنی وجود ندارد. فرقی نمی کند که کار شما استفاده از لوله آزمایش باشد یا اندازه گیری واکنش دهنده ها، آزمایشات دیگر و تمیز کردن ظروف آزمایشگاهی باشد. در هر صورت باید از عینک ایمنی استفاده کنید.

از دور بودن دهانه لوله آزمایش از خود و دیگران مطمئن شوید

جهت حفظ ایمنی، در فاصله ی مناسبی از دهانه لوله آزمایش قرار بگیرید.

مایع را به آرامی و به تدریج گرم کنید

برای جلوگیری از “پلغ زدن” بهتر است مایع را به آرامی و به تدریج گرم کنید. برای انجام این کار می توان از چند روش استفاده کرد.

مقدار مایع مورد استفاده را محدود کنید

اگر قصد شما استفاده از لوله برای انجام آزمایش باشد، باید مقدار مایع از نیمه لوله زیادتر نشود. بهترین و استانداردترین اندازه ممکن مایع در لوله ، حدودا ۱/۴ (یک چهارم) یا ۱/۳ است. اگر می خواهید از مایعات بیشتری استفاده کنید، باید از لوله بزرگتری برای انجام آزمایش استفاده کنید. امکان “پلغ زدن” مایعات کم در لوله پهن کمتر از مایعات زیاد در یک لوله باریک است. اگر از حمام آب استفاده می کنید، ممکن است مجبور به قرار گیری لوله آزمایش در نزدیکی خود شوید. به عنوان مثال، لوله ای که حدود ۱/۴ از آن پر شده است، ممکن است به دلیل نیروی شناور در حمام آب واژگون شود.

لوله متصل یا درپوش را هرگز گرم نکنید

هرگز از مواد مخلوطی (مانند اسید استیک و بی کربنات سدیم) که باعث آزاد شدن گازها می شود، استفاده نکنید. فشار که جمع شود، لوله می ترکد یا درپوش به بیرون انداخته می شود و در نهایت سبب آسیب رسانی می شود.

لوله آزمایش را مستقیما بر روی شعله قرار ندهید

ظروف شیشه ای به دلیل شکل و اندازه کوچکی که دارند، از طریق شعله مستقیم گرم می شود. با این وجود ممکن است بر اثر گرما خرد شوند. لوله آزمایش را مستقیما بر روی شعله قرار ندهید و بهتر است آن را بالای نوک حرارت (با فاصله چند سانتی متر) قرار دهید. به طور کلی لوله آزمایش را از پشت شعله عبور دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.