کاغذ صافی

تا کردن کاغذ صافی (راهنمای جامع ) | چگونه کاغذصافی را تا بزنیم؟

همانطور که میدانید، فیلتراسیون به وسیله کاغذ صافی ،یک روش روتین و ساده است. اما با این وجود راه ها و تکنیک های مختلفی برای تا کردن کاغذ صافی وجود دارد و افراد مختلف بسته به نیازهایشان از این تکنیک ها استفاده می کنند. آنچه در این مقاله می خوانید پاسخ به این سوال است که آیا روش های مختلف برای تا کردن کاغذ صافی، کارآیی و مزیتی نسبت به یکدیگر دارند یا آنکه با هر روش و تکنیکی که تا به حال با آن کار کرده اید و عادت دارید ادامه دهید.

در این مقاله به طور خاص به روش ها و تکنیک های تا کردن کاغذ صافی می پردازیم، ممکن است با برخی از این تکنیک ها آشنا باشید و همچنین ممکن است روش ها و یا تکنیک های جدیدی نیز بیاموزید تا بتوانید فیلتراسیون خود با استفاده از قیف های مخروطی را چه از نظر سرعت و چه از نظر دقت، بهبود ببخشید.

تا کردن کاغذ صافی برای قیف ۶۰ درجه

طیف وسیعی از قیف های مخروطی فیلتراسیون و تصفیه دارای زاویه ای حدود ۶۰ درجه می باشند. تا کردن کاغذ صافی به شکل مخروطی، سبب پوشش کامل بستر ورودی قیف شده و در برابر خیسی و رطوبت مایعاتی که در فیلتراسیون استفاده می شود نیز مقاومت خیلی خوبی پیدا می کند و لذا بستر مناسبی برای تصفیه به وجود می آورد. اندازه قیف و اندازه کاغذ صافی باید با هم متناسب باشند، به طوری که لبه کاغذ صافی، فقط چند میلی متر پایین تر از لبه قیف قرار بگیرد. و اما در مورد کاغذ صافی، بیشتر کاربران کاغذ صافی را با همان زاویه ۶۰ درجه تا می زنند. برای تا زدن با زاویه ۶۰ درجه باید کاغذ صافی را به همان روش ساده به صورت یک چهارم، تا بزنید.(هنگام قرار دادن کاغذ صافی در قیف، نوک کاغذ به شکل زاویه ۶۰ درجه در می آید.)

اما آیا همیشه ساده ترین روش مناسب ترین روش برای همه است؟ در ادامه به بررسی چند روش دیگر می پردازیم.(در تمامی روش ها مقاومت کاغذ در برابر خیسی و رطوبت و همچنین دقت تصفیه، مد نظر قرار گرفته شده)

 
نام روش تا کردن کاغذ صافی روش تا کردن کاغذ صافی توضیحات
روش یک چهارم (نوع اول)

کاغذ صافی را دقیقا به صورت یک چهارم تا میزنیم

شیوه استاندارد و روش بسیار رایج برای تا کردن کاغذ صافی
روش یک چهارم (نوع دوم)

کاغذ صافی را مانند روش قبل به صورت یک چهارم تا می زنیم و سپس آن را باز کرده تا به نیم دایره برسیم، سپس دو بخش نیم دایره را تا خط وسط تا زده و باز می کنیم

این روش تا کردن کاغذ صافی، باعث می شود تا کاغذ به صورت یکنواخت تر و بالانس تر از روش استاندارد عمل کند. دقت این روش کمتر از روش استاندارد است به خصوص در مواردی که کاتالیزگری فرار و مایع داریم.
روش یک چهارم (نوع سوم) کاغذ صافی را به صورت یک چهارم تا می زنیم ، یک تای اضافه با زاویه ای اندک در کنار خط وسط نیم دایره می زنیم. نتیجه آن است که در نهایت نوک مخروط کاغذ، زاویه ای کمی بیشتر از ۶۰ درجه پیدا می کند
این روش تا کردن کاغذ صافی، دقت بیشتری را فراهم میکند. به خصوص برای حالاتی که کاتالیزگر داریم.
روش یک چهارم (نوع چهارم) کاغذ صافی را به صورت یک چهارم تا می زنیم، سپس گوشه خارجی تا شده را پاره می کنیم.
این روش تا کردن کاغذ صافی، باعث می شود تا گوشه کاغذ صافی، عایق قوی تری در قیف های شیشه ای باشد.(نسبت به روش استاندارد) توصیه می شود گوشه های کاغذ صافی را پاره کنید. (به جای بریدن) ضخامتی که به خاطر پاره کردن کاغذ صافی در گوشه های آن به وجود می آید باعث افزایش دقت تصفیه می شود.
روش Fluted/ Pleated (چین دار)

کاغذ صافی را به صورت دقیقا یک چهارم تا می زنیم.سپس دو تای اضافه می زنیم (یک شانزدهم) سپس همه تا ها را باز کرده تا به دایره کامل برسیم. جای خطوط تای مانده روی کاغذ را به صورت یکی در میان به سمت داخل خم می کنیم.(مانند شکل زیر)

این روش تا کردن کاغذ صافی، به صورت کلی نسبت به روش رایج یک چهارم، ترجیح داده می شود و عمل جداسازی یا تصفیه را به نحوی دقیقتر انجام می دهد.

 

بهتر است قبل از قرار دادن کاغذ صافی درون قیف، آن را پشت و رو کنید. ( هنگام تا کردن کاغذ صافی، چربی دست شما ممکن است به آن چسبیده باشد، برگرداندن، یا به اصطلاح، پشت و رو کردنِ کاغذ صافی باعث خواهد شد که این ذرات هر چند کوچک و ناچیز در درونِ کاغذ صافی باقی بماند و به داخل مایعِ صاف شده وارد نشود.) به طور کلی میتوان گفت که اگر جمع آوری ماده جامد باقیمانده در درون کاغذ صافی برایتان مهم تر است، از روش ساده (روش یک چهارم) برای تا کردن کاغذ صافی استفاده کنید، چرا که روش یک چهارم برای جمع آوری ماده جامد مناسب تر است. اما روش چین دار (Fluted\Pleated) در حالات کلی سریع تر عمل کرده و عملیات فیلتراسیون با سرعت بیشتری به انجام می رسد. روش های دیگری نیز برای تا کردن کاغذ صافی وجود دارد، اما به دلیل خاص بودن موارد استفاده و رایج نبودن این روش ها فعلا از آن ها صرف نظر می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.