مقالات

انواع لوله آزمایش و کاربرد آنها

انواع لوله آزمایش و کاربرد آنها

معمولا آزمایشگاه ها برای ذخیره مواد، انجام تحقیقات و آزمایش ها از تجهیزات گسترده ای استفاده می کنند که شامل انواع مختلف شیشه آلات آزمایشگاهی و لوله های آزمایشی (مانند لوله سانتریفیوژ) است. ساختار و طرح هر کدام از این ابزار ها متفاوت بوده و از آنها برای ذخیره، مخلوط، گرم کردن و خنک کردن مواد شیمیایی استفاده می شود. در این مقاله لیستی از انواع لوله آزمایش برای شما ارائه داده ایم:

لوله جوش

ساختار لوله آزمایش جوش به صورت لوله های ضخیم استوانه ای بوده که مهمترین کاربرد آن در گردم کردن محلول های شیمیایی است. این لوله آزمایش از لوله های استاندارد ضخیم تر و بزرگتر است، اما لوله های آزمایش استاندارد برای جوش مایعات مناسب نیستند. جنس لوله آزمایش جوش از شیشه بروسیلیکات است و به همین علت قادر است در تمام شعله مشعل بونسن غوطه ور شود.

این لوله آزمایشی بر اثر گرمای شدید ترک نمی خورد و در برابر شوک حرارتی مقاومت بسیار بالایی دارد.

لوله سانتریفیوژ

از لوله های سانتریفیوژ همانطور که از اسمش پیداست، برای دستگاه های سانتریفیوژ استفاده می شوند (دستگاه سانتریفیوژ: دستگاهی که نمونه های آزمایشگاهی را می چرخاند تا مواد جامد را از محلول های شیمیایی جدا کند).

جنس لوله های سانتریفیوژ از شیشه یا پلاستیک است و ساختاری شبیه به لوله های آزمایش مینیاتوری با نوک مخروطی دارند. (طراحی مخروطی بسته به نوع جامدات، مولکول های زیستی، انحصار لخته ها و غیره متفاوت است).

لوله آزمایش سانتریفیوژ درون دستگاه قرار می گیرد، سپس با سرعتی بسیار زیاد و در مدت زمان مشخص می چرخد. بعد از اتمام چرخش،لوله آزمایش توسط تکنسین آزمایشگاهی برداشته می شود، سپس مایع را در ظرف مخصوصی می ریزد و در نهایت مواد جامد جدا شده را برای کاربرد های دیگر در دسترس قرار می دهد.

لوله NMR

لوله آزمایش NMR فقط در طیف سنجی مغناطیسی هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد آن در تصویر برداری روی مولکول های جامد است. ساختار این لوله آزمایش به صورت لوله استوانه ای با دیواره نازک است. معمولی ترین اندازه قطر آن، 5 میلی متر است و برای نمونه های طیف سنجی طراحی شده اند.

لوله های آزمایشی NMR بر خلاف دیگر لوله ها که درپوش های لاستیکی یا چوب پنبه ای دارند، دارای کلاهک های پلی اتیلن هستند که معمولا فرآیند آب بندی آنها با ذوب شدن شیشه انتهایی و ترک خوردن آن انجام می شوند.

لوله آزمایش شیشه ای

لوله آزمایش شیشه ای رایج ترین شکل لوله آزمایشگاهی است که دیواره نازکی دارند و از آنها برای نگهداری محلول های شیمیایی استفاده می کنند. کاربرد آنها چیست؟

دانشمندان از لوله آزمایش شیشه ای به عنوان ظرف محلول شیمیایی، مخلوط کردن، گرم کردن، خنک کردن و غیره استفاده می کنند. برای نگهداشتن این لوله های آزمایشی باید از دستگاه های دیگر استفاده کرد، زیرا ساختار آنها ته گرد بوده و به درستی نمی ایستند.

لوله Thiele

لوله آزمایش Thiele با دست به شکل مثلث در می آیند، سپس حلقه می شوند و برای تعیین نقطه جوش یا نقطه ذوب مواد شیمیایی استفاده می شوند. جریان همرفتی بر اثر قرار گرفتن این لوله آزمایش روی مشعل بونسن ایجاد می شود که از قسمت پایینی لوله خارج می شود.
نحوه انجام کار: برای تعیین نقطه جوش ابتدا مویرگ کوچکی را درون نمونه قرار دهید و لوله را گرم کنید. زمانی که نمونه شروع به جوشیدن کرد، گرمایش متوقف می شود. دمایی که مویرگ در نمونه می مکد، همان نقطه جوش است. برای تعیین نقطه ذوب می توان دماسنجی درون لوله قرار دهید و آن را گرم کنید.

لوله Thistle

ساختار لوله آزمایش Thistle برای این است که به مواد شیمیایی اجازه دهد تا مواد به غشاء نیمه تراوا یا درپوش های مخصوص اضافه شود. این لوله ها ساقه های طولانی دارند که به لامپ مخزن با لبه شعله ور ختم می شوند. از این نوع لوله ها برای اضافه کردن ترکیبات دیگر به ارلن مایر و دیگر بالن ها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.